Patriota.pl

Czwartek, 20 czerwiec AD 2024, dziś imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała

Patriota.pl » Muzyka » Legion »
Szukaj:   

Legion

Zespół Legion jest obecnie legendą na polskiej scenie narodowej. Od założenia zespołu w 1991 roku wydali 3 płyty. Postaram się zrecenzować ostatnią - moim zdaniem najlepsza - płytę tej legendarnej wrocławskiej grupy.

Płyta A.M.D.G. (Ad Maiorem Dei Gloriam) bezsprzecznie najlepszą płytą w historii polskiej sceny NR. Znajdziemy na niej 10 utworów, wśród których znajdziemy szybkie rockowe kawałki jak i spokojne ballady. Ze starego składu legionu pozostał tylko Tomasz Kostyła, a w nagraniu tej płyty pomogli mu studyjni muzycy.

Tematyka utworów znajdujących się na płycie opowiada o współczesnych czasach jak i o przeszłości. Znajdziemy tu także utwór poświęcony europejskiemu nacjonaliście, jakim jest Leon Degrelle. Jeżeli chodzi o muzykę to zaszły pewne zmiany. Charakterystyczny wysunięty bas nieco cofnięty ustępując miejsca gitarzyście. Perkusja została także nieco cofnięta natomiast wokal wysunął się na pierwszy plan, dzięki czemu bez problemu zrozumiemy pojedyncze słowa. Całość jest bardzo dobrze zgrana, co daje doskonały efekt. Bardzo ciekawy jest utwór ,,Młodość'' pod względem muzycznym. Ostre granie gitary w pewnym momencie ustępuje na rzecz wokalu i tak na zmianę, co daje doskonały efekt częstej zmiany tępa.

Teksy zawarte na tej płycie znacznie odbiegają od tych zawartych na poprzednich płytach. Są bardziej przemyślane, co sprawia, że płyta ta jest bardzo ciekawa. Bardzo ciekawy jest utwór ,,Avalon wyspa mgieł", który opowiada o tejże wyspie. Jest on bardzo dobrze dopracowany zarówno w warstwie muzycznej, jak i tekstowej. Zespół w tym utworze odwołuje się do mitologii celtyckiej opisując wyspę, na którą choroby i głód nie mają wstępu. Muzycy pewnie chcieliby kojarzyć swoją Ojczyznę z tą właśnie wyspą.

Utwór pt. ,,Mass media" jest sposobem odwetu za kłamstwa, które media wypisują o polskich narodowcach. Przykładem niech będzie kawałek tekstu: ,,znowu kłamstwo rzucą, na wiatra''. Tekst ten odnosi się też do kłamstw, jakimi faszerują nas mas media: ,,kolorowe fotografie nie są takie złe, co z tego, kiedy w życiu jest nie tak jak jest''. Teksty jak już wcześniej pisałem są bardzo przemyślane i odwołują się, przeciwnie niż na płycie ,,Lata walk ulicznych'' do uczuć pozytywnych. Płytę tę mogę polecić każdemu nacjonaliście, ale nie tylko, gdyż jek poziom artystyczny jest wysoki w porównaniu z przeciętnymi produkcjami sceny NR. Mimo, że Legion nie gra już od paru lat, to nadal nie ma jeszcze w naszym kraju za wiele tak doskonałych zespołów grających muzykę patriotyczną.

[Od redakcji: Wiernych słuchaczy zachęcamy do pobrania skóry dla programu WinAmp związanej z zespołem wykonanej przez autora powyższego tekstu.]

[Aktualności] [Współczesność] [Dzieje] [Kultura] [Wiara] [Hobby]
(c) 2000-2009 Patriota.pl. Wszelkie przedruki za zgodą redakcji.

Profesjonalne statystyki odwiedzin