Patriota.pl

Niedziela, 19 maj AD 2024, dziś imieniny Celestyny, Iwony, Piotra

Patriota.pl » Muzyka » Pro Patria vol. 1 »
Szukaj:   

Pro Patria vol. 1

Pro Patria vol. 1 to zbiór najlepszych utworów zespołów, które wydaje wytwórnia NSR. Na składance znajdziemy 10 utworów takich zespołów jak Kresowiec, Sarmatia, NaRa, Batalion, oraz nieistniejąca obecnie Deportacja 68.

Można, znaleźć na tej składance wolne kawałki, jak np. ,,Ojczysty dom'' Kresowca oraz dwa utwory Sarmatii, jak i cięższe kawałki typu ,,Moja walka'' NaRy. Myślę, że najlepiej wypadł Kresowiec, który gra szybkie utwory jak i ballady, dzięki czemu możemy usłyszeć jak prezentują się w poszczególnych utworach i ocenić, co lepiej im wychodzi.

Na składance zespół NaRa nie wypadł najlepiej prezentując, co tu dużo mówić, nie dopracowany pod względem muzycznym utwór. Tekst jest prawie mówiony, a nie śpiewany, czego bardzo nie lubię u muzyków. Jestem niemile zaskoczony tym utworem, ponieważ we własnym albumie mieli utwory stojące na naprawdę dobrym poziomie muzycznym. Uważam, że wybrany został nieodpowiedni utwór do zaprezentowania na tej składance.

Batalion zaprezentował się słuchaczom utworem ,,Mentorzy'', który opowiada o walce nacjonalistów, chcących kontynuować to, czego dokonywali przodkowie: ,,podniesiemy oręż tak jak nasi ojcowie, będziem walczyć z wrogiem, dzisiaj nikt się nie cofnie; na pamięć tamtych dni i dawnej victorii, serce żywiej bije w narodowej euforii; pokazali jak walczyć, pokazali jak zwyciężać, jak za naród umierać jak przed wrogiem nie klękać'' - ten tekst właśnie to ukazuje kontynuacje walki o ojczyznę, którą zaczęli przodkowie.

Deportacji 68 usłyszymy trzy kawałki: ,,ONR'', ,,NSZ'' oraz ,,EU''. Zespół w tych kawałkach porusza sprawy historyczne (dwa pierwsze) jak i teraźniejszość (trzeci).

Najlepszym utworem na tej składance jest nie wątpliwie utwór Kresowca zatytułowany ,,Odrodzenie''. Utwór ten jest nagrany wyłącznie na gitarze, co bardzo dobrze wychodzi na tle ostrych kawałków. Tekst opowiada o losie naszej ojczyzny i o poświęceniu ludzi walczących o dobro naszego kraju. Niech przykładem będzie tekst: ,,cały polski naród przeżył koszmar, gdy na naszą ziemię wszedł zaborca, lecz polski żołnierz nie żałował swojej krwi, byś wolna była, byś wolna była TY!''. Nie mógłbym zapomnieć o sarmatii, która chociaż zaprezentowała tylko jeden utwór to za to bardzo dobry. Roman Sierkow bardzo dobrze wywiązał się z roli muzyka i wokalisty. Dobrze wypadły też chórki w refrenie.

Ogólnie całą płytę można zaliczyć do dobrych. Są tu dosyć stare nagrania, bo zarejestrowane na przełomie 1992-98 roku, a więc teraz zespoły na pewno się zmieniły. Deportacja 68 została rozwiązana, niektórzy muzycy znaleźli się w innych kapelach. Po prostu, co tu dużo mówić, ta płyta nie jest już na czasie. Mimo to bardzo serdecznie polecam ta płytę m.in. dla tego, że Kresowiec jak i Saramtia nie wydały jeszcze całego materiału.

[Aktualności] [Współczesność] [Dzieje] [Kultura] [Wiara] [Hobby]
(c) 2000-2009 Patriota.pl. Wszelkie przedruki za zgodą redakcji.

Profesjonalne statystyki odwiedzin