Patriota.pl

Czwartek, 20 czerwiec AD 2024, dziś imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała

Patriota.pl » Muzyka » Orzeł nad Twierdzą »
Szukaj:   

Orzeł nad Twierdzą

Zespół Twierdza powstał w 1999 roku w Legnicy. Założyli go członkowie organizacji patriotycznych. Muzykę graną przez Twierdzę można zaliczyć do rocka z mocnym tożsamościowym tekstem.

Skład zespołu często się zmieniał. Obecny wygląda tak: Mariusz - gitara basowa; Paweł - śpiew, gitara, klawisze; Tomek - perkusja. Muzycy przyznają, że utworzyli zespół w celu alternatywy do oficjalnej sceny muzycznej. Zespół nagrał kilkanaście piosenek, niektóre z nich można było znaleźć na składance ,,Pro patria vol. 2''. Zespół wydał także debiutancką płytę ,,Lot orła'', na której możemy znaleźć 10 utworów.

Na płycie tej znajdziemy mocne rockowe kawałki jak ,,Bezdomny'', ale też ballady takie jak ,,Ojczyzna'' lub ,,Iskra nadzieji''. Tematyka tekstów dotyka trzech podstawowych kwestii. Pierwszą z nich jest typowa dla tego rodzaju muzyki kwestia patriotyczna. Twierdzy udało się w jednej piosence ,,Nasza idea'' przekazać wszystko to, w co wierzą i ku czemu dążą polscy patrioci. Znakomity refren:

,,...Nasza idea alternatywa / wobec lewackich bluźnierczych słow. / Przeciwko kłamstwu prawda. / Przeciwko zdradzie wierność. / Przeciwko złu dobro'', itd.

Bardzo dobrze wypadł utwór ,,Ojczyzna''. Tekst jest głęboki pełny aluzji:

,,...Ojczyzna moja jest głębokim dołem / schyl głowę przed nim, bo w dole tym leżą. / Z umilkłym sercem z przestrzelonym czołem. / Ciała zabrane poległym żołnierzom''.

Drugim tematem na tej płycie jest historia. Zespół nagrał utwór poświęcony Gen. Franco pt. ,,Iberyjski wojownik''. Utwór jest tak skomponowany, że doskonale przybliża atmosferę poprzedzającą wybuch narodowego powstania. Przykładem niech będzie tekst piosenki:

,,Nadszedł krwawych rządów czas / krajem wstrząsnął jęk i płacz / ogień gruzy oraz śmierć / to Hiszpanii nadszedł kres / krew nienawiść oraz strach to czerwonej gwiazd znak / na sztandarach wrogich sił trzeba walczyć, aby żyć''.

Hiszpania jest dla Polaków szczególnym krajem, ponieważ w Hiszpanii, jak i w Polsce zatrzymano pochód komunistów. Drugim utworem o tematyce historycznej jest ,,Monte Cassino''. Utwor ten powstał na podstawie ,,Czerwone maki na Monte Cassino'' Feliksa Konarskiego. Szturm Monte Cassino nie raz był już tematem piosenek wielu autorów, ale pierwszy raz zagrano taki utwór w rockowym stylu. Utwór jest bardzo dobrze skomponowany. Na początku utworu mamy trochę historii, która przybliża nam znacznie wydarzenia na Monte Cassino. Kompozycja muzyki stoi na bardzo wysokim poziomie, co wraz z połączeniem z tekstem daje doskonały efekt oddający w pełni to, co miało miejsce podczas walki.

Trzecią kwestią, która została poruszona na tej kasecie jest kwestia społeczna. Do takich utworów zaliczyć można np. ,,Bezdomnego'' oraz ,,Expresis verbis''. Utwór ten opowiada o zniewoleniu człowieka. Dzisiejsze czasy to okres medialnego terroru, którego doświadcza każdy z nas:

,,Jak to się dzieje, że prawda jest tłumiona? / Zostałeś zbesztany, gdy upomniałes się, / przez kogo polska dzisiaj jest rządzona, / dlaczego kłamią? / Zagłuszają cię?''.

Utwory te starają się pokazać także jakieś rozwiązanie. Jest nim bezkompromisowe głoszenie prawdy. Ze strony muzycznej zespół zaskoczył nas m.in. pojawiającym się w chórkach żeńskim głosem, który niekiedy przechodzi w wokal.

Myslę, że tą płytę można polecić każdemu, nawet modernistycznemu słuchaczowi. Świadczy o tym m.in, fakt, iż jako jeden z nielicznych zespołów NR można było go usłyszeć w radiu, a przecież rzadko kiedy w słyszymy w publicznych rozgłośniach utwory patriotyczne. Zespół ten zaprezentował się bardzo dobrze, zarówno ze strony muzycznej jak i tekstowej. Serdzecznie polecam tę płytę.

Pojawiła się już nowa płyta Twierdzy. Recenzja wkrótce.

[Aktualności] [Współczesność] [Dzieje] [Kultura] [Wiara] [Hobby]
(c) 2000-2009 Patriota.pl. Wszelkie przedruki za zgodą redakcji.

Profesjonalne statystyki odwiedzin