Patriota.pl

Niedziela, 19 maj AD 2024, dziś imieniny Celestyny, Iwony, Piotra

Patriota.pl » Hobby » Gry komputerowe »
Szukaj:   

Gry komputerowe

Gry komputerowe to jedno z moich ulubionych hobby, przy którym mile spędzam czas. Wychodzę z założenia, że czas spędzony przy komputerze nie jest czasem straconym, więc maszyna działa u mnie zawsze kiedy mam chwilę wolnego czasu. Na łamach Patrioty.pl chciałbym omówić najważniejsze dla mnie gatunki gier i tytuły, które urzekły mnie i pozbawiły snu.

Strategie

To chyba mój najbardziej ulubiony gatunek, zwykle chodzi tu o wyprodukowanie wojska, zbudowanie bazy i hurra na przeciwnika, który po zaciętej walce poddaje się (czytaj ginie do ostatniego wojownika :)). Strategie mogą mieć klimat fantasy:

Warcraft 2 - wybierasz tu jedną z dwóch ras, którymi będziesz kierował. Masz do wyboru Orków, którzy przypominają Troli z ,,Gumisiów'' i ludzi. Ja jako rasista :) gram przeważnie ludźmi. Jest to najlepsza gra strategiczna - fantasy.

Mogą też być rzeczywiste i odnosić się do wydarzeń historycznych:

Age of Empires I - czasy starożytne, walki pomiędzy Grekami, Rzymianami wiele jednostek, przepiękna grafika - ludzie z Microsoftu postarali się. Gra wyśmienita, gorąco polecam

Age of Empires II - sequel pierwszej części, akcja dzieje się w czasach późniejszych niż AoE I, ciekawostką jest fakt, iż w kampanii Fryderyka Barbarossy walczy się przeciwko plemionom polskim. O wiele lepiej dopracowana od jedynki. Po prostu hit!

Oprócz wyżej wymienionych rodzajów strategii, są też strategie ekonomiczne:

Seria Settlers I, II, III - gra o małych pracowitych ludkach, które wylądowały po rozbiciu statku na zamieszkałych przez innych lub bezludnych wyspach. Gracz buduje od początku swoje imperium zaczynając od drwala, kamieniarza kończąc na farmach, budynkach militarnych oraz świątyniach dla swojego Boga, gdzie składają ofiary (w części trzeciej). Z całą pewnością mogę uznać ten cykl za największe dzieło strategiczne wszechczasów!

Istnieją także strategie turowe:

Cywilizacja I, II, III - pierwsza część chodziła na najstarszych blaszakach, praktycznie nie posiadała grafiki, a potrafiła wciągnąć. Druga część to natomiast przełom. Wspaniała grafika, gra spolszczona i ten klimat: zaczynając od 2000 lat p.n.Ch. do czasów obecnych trzeba rozbudowywać swoje państwo, bronić je przed barbarzyńcami oraz zawierać sojusze z innymi krajami. Gra kończy się zbudowanie statku kosmicznego i wysłaniem na Księżyc ludzi. Trzecia część to w zasadzie kosmetyczne ulepszenie drugiej. Polecam szczególnie część drugą tej kultowej gry, która w licznych rankingach zajmuje pierwsze miejsce jako gra wszechczasów!

Role Playing

Gatunkiem, który ostatnio szczególnie mnie zafascynował są gry RPG (Role Playing Game). Klimat tych gier może być różny, zwykle jesteś herosem, ostatnią nadzieją świata:

Diablo I, II - jesteś żołnierzem światłości, Twoim celem jest pokonanie tytułowej bestii, która chce zniszczyć Twój świat (w końcu jest Panem Terroru :)) Gra toczy się w czasie rzeczywistym, możesz być wojownikiem, łuczniczką i mnichem (w części pierwszej) i nekromantą, barbarzyńcą, paladynem, amazonką lub czarodziejką (w części drugiej). Gra ta jest wspaniała, poświęciłem jej wiele wieczorów (i nocy).

Fallout 2 - gra turowa, wydawała mi się beznadziejna, lecz gdy przysiadłem się do niej to mnie wciągnęła. Jest rok 2241 po trzeciej wojnie nuklearnej, jesteś wybrańcem swojej wioski, która ma zostać zniszczona, gdyż nie posiada pewnej rzeczy, która nazywa się G.E.C.K. Musisz znaleźć ją, podczas podróży napotykasz wiele miast stojących na różnym poziomie cywilizacyjnym. świat przedstawiony w Falloucie przypomina mi trochę polskie realia. Wszędzie brud, narkomani ale nie o tym chciałem pisać... Gra przesycona jest wulgaryzmami (dobrze, że w języku angielskim), nie polecam tej gry młodszym, gdyż spaczeniu może ulec ich psychika. Gra jest całkowicie nieliniowa, w zależności jaką drogę obierzesz, w ten sposób będzie się toczyła. Polecam ją dorosłym graczom, umiejącym rozróżnić rzeczywistość wirtualną od tej prawdziwej.

3D FPP

3D First Person Perspective to strzelanki trójwymiarowe. Najczęściej widać na ekranie twoją rękę w której trzymasz giwerę:

Duke Nukem 3D - to gra, która na długo utkwiła w mojej pamięci. Jesteś bohaterem, który musi ocalić swoją planetę przed inwazją obcych. Jest to bardzo stara gra, jednak nadal gram w nią bardzo często. Do dyspozycji masz 10 rodzajów broni, plansze są duże i przemyślane. Duke nie grzeszy inteligencją, więc bardzo często możesz usłyszeć tekst typu ,,twoja twarz, twoja d..a - co za różnica''. Gra bardzo zabawna, polecam ją każdemu bo jest to klasyka 3D FPP.

Gry przygodowe

Jest to zabawa dla każdego. Chodzi w nich mniej więcej o to, aby znaleźć przedmiot, włóżyć gdzie trzeba, rozmawiać ze wszystkimi:

Little Big Adventure 2 - przygodówka dla najmłodszych, jednak jest tak rozbudowana, że można w nią grać, grać i grać. Jesteś Twinsenem, musisz powstrzymać złego czarnego mnicha, który pragnie zniszczyć Twoją planetę. Grafika wprost bajkowa, dialogi ciekawe, które wprowadzają do historii planety o którą walczysz. Polecam ją najmłodszym, trochę starszym i zupełnie starym :) !!!

Gry sportowe

Cóż, nie ma jak dobre ćwiczenie na komputerze. Istnieją symulatory wielu dyscyplin sportu, poczynając od piłki nożnej, kończąc na wędkarstwie oraz golfie:

FIFA 99 - wspaniała symulacja popularnej ,,nogi'', wiele drużyn świetna grafika i animacja zawodników. Jeśli nie masz FIFY 99 (wydaje mi się, że jest o wiele lepsza od FIFY 2000 i 2001) to kup ją. Gra dla wszystkich.

Seria Need for Speed to klasyka dla każdego rajdowca. Wspaniałe krążowniki szos, świetne trasy, bardzo duży realizm jazdy to atuty przemawiające za tą serią. Na pewno inni znajdą 100 powodów, żeby zdyskredytować tą serię, jednak ja ją gorąco polecam.

Platformówki

Gry przeznaczone najczęściej dla dzieci (choć nie zawsze), bardzo często wymagają dużej sprawności palców i szczęścia:

Herkules - gra od Disney'a, wspaniała grafika, mnóstwo kolorów i starożytny klimat przemawiają za tą grą. Gra dla wszystkich.

Intruder - tu stajesz nad bardzo trudnym zadaniem jakim jest uwolnienie swojego kraju od mutantów - policjanów, którzy okazują się obcymi. Grę polecam dorosłym.

Inne

Są gry, których nie potrafię zakwalifikować do żadnej z kategorii:

Grand Theft Auto - gra, która na długo przed ukazaniem wzbudziła wiele kontrowersji. Praca dla gangsterów, zabijanie niewinnych ludzi, to wzburzyło cenzurę. Grę ostatecznie w Polsce sprzedawano wyłącznie osobom powyżej lat 18, choć mój młodszy brat nie miał problemu jej kupić choć do osiemnastki to mu jeszcze trochę brakuje. Gra w sumie fajna, bo inna.

Postal - ta gra to prawdziwa masakra. W sumie nie zrozumiałem o co w niej chodzi, czy to ja jestem psychopatą i zabijam wszystkich niewinnych, czy ja jestem niewinny i zabijam winnych. To pozostanie dla mnie dużą tajemnicą. W sumie mnóstwo typów broni do anihilacji swoich wrogów, fajna grafika i ten psychodeliczny klimat. Nie kupujcie tej gry, chyba, że chcecie przeżyć szok i pewnego dnia wyjść na ulicę z miotaczem płomieni i podpalić 90% populacji miasta.

Gry komputerowe to wspaniała rzecz, miłe odprężenie dla umysłu po ciężkim dniu. Oczywiście gry, które opisałem to nie wszystkie w danych gatunkach, lecz te, które najbardziej mi przypadły do gustu.

[Aktualności] [Współczesność] [Dzieje] [Kultura] [Wiara] [Hobby]
(c) 2000-2009 Patriota.pl. Wszelkie przedruki za zgodą redakcji.

Profesjonalne statystyki odwiedzin