Patriota.pl

Środa, 29 listopad AD 2023, dziś imieniny Błażeja, Margerity, Saturnina

Patriota.pl » Współczesność » Opinie: Uczeń też... klient »
Szukaj:   

Opinie: Uczeń też... klient

,,W pewnej japońskiej wsi panował od wielu lat głód i bieda . Dobry cesarz przysłał worki z ryżem by nakarmić utrudzony lud. Zarządca wsi nie oddał jednak tych worków ludziom , ale sprzedał i wybudował szkołę...'' (Opowieść z czasów cesarza Mejii)

Szkoły prywatne nie kojarzą się dobrze: niski poziom, brak szacunku dla nauczyciela, maturę można kupić, klasy snobów, a w dodatku trzeba płacić.

Niestety w błędzie jest ten kto myśli , że państwowa edukacja jest bezpłatna ; kosztuje i to drogo (nie chodzi tylko o wartość materialną). Płacą za nią wszyscy podatnicy i to niezależnie czy mają dzieci czy nie. Płacą nauczycielom i dyrektorom , płacą urzędnikom z Ministerstwa Oświaty mimo , że Ci ostatni nie mają nie wspólnego z edukacją. Pieniądze stają się państwowe czyli w efekcie niczyje. Przez to często zapominamy , że w szkole jesteśmy pośrednio klientami (pośrednio bo to rodzice płacą). Każdy rodzic chce by jego dziecko skończyło dobrą szkołę , bo na rynku pracy przyjdzie mu konkurować nie tylko z Janem Kowalskim , ale i Johnem Smithem. Dlatego z pewnością złotówki najlepiej wyda ich pierwotny właściciel. Szkoły będą postawione w nowej sytuacji bo usłyszą płacimy , ale wymagamy. Konkurencja o uczniów spowoduje podwyższenie standardu i poziomu szkół, który będzie sprawdzać obiektywna , zewnętrzna i państwowa matura (wolny rynek wymusi też zmniejszenie opłat za naukę).Czy obecnie "piątka" z matury w każdej szkole oznacza to samo? Oczywiście nie wszystkich będzie stać na prywatną edukację i tu państwo może zrobić coś pożytecznego bo stypendia dla pracowitych i ambitnych acz biednych ludzi będą najlepszą z możliwych inwestycji (taka forma pomocy socjalnej nie tworzy patologii bo motywuje do pracy!). Średnio zamożni mogli by otrzymywać kredyty edukacyjne , bo rodzice chętnie zainwestują w przyszłość dziecka. Nauczyciele dostaną lepsze zarobki , proporcjonalnie do wiedzy i doświadczenia . Uczniowie lepsze wykształcenie i warunki do nauki a biedni uczniowie szanse na lepszy start. Szkoły prywatne będą funkcjonować lepiej bo żaden właściciel nie pozwoli na zbędny wydatek czy rozrzutność (tak dla porównania: wolimy leczyć zęby prywatnie czy w państwowo?)

Tak! Edukacja może być towarem , bo jako idea się nie sprawdziła (ostanie 50 lat mówi za siebie). Absolwenci najlepszych polskich uczelni wyjeżdżają na zachód i doznają szoku - wykorzystują góra 10% wiedzy zdobytej w kraju! Pocieszmy się , że w Europie sytuacja nie jest lepsza bo tylko Wielka Brytania może poszczycić się dobrą oświatą w której najlepsze szkoły są oczywiście prywatne (na całym świecie najlepsze szkoły są prywatne!). W Polsce jest dużo ambitnych , młodych ludzi którzy przy dobrej edukacji zdziałają wiele , a nasz kraj może znowu stać się liderem przemian i "Europejskim Tygrysem".

Szkoły państwowe stworzono w czasach Rewolucji Francuskiej by zapewnić powszechną edukację i przyszłe legiony wiernych Rewolucji obywateli. Obecnie szkoły też zamiast uczyć próbują jeszcze wyręczać rodziców w wychowaniu. Lekcje "Przysposobienia do życia w rodzinie" są doskonałym przykładem. Oczywiście kto nie chce ten nie chodzi , ale płacić , płaci. Wielu ludzi drażni również religia w szkole. Kościół ma dużą tradycję w nauczaniu więc z pewnością powstałby szkoły katolickie w których religia byłaby lekcją a nie godziną zabawy i nudy. Powstałby również szkoły żydowskie , typowo świeckie , mieszane itd. Wtedy każdy będzie miał prawo wychować dziecko tak jak chce , zgodnie z przekonaniami i sumieniem. A poziom edukacyjny oceni i porówna matura.

Nie jestem zwolennikiem okresów przejściowych , ale od razu sprywatyzowane (rząd powinien wtedy obniżyć podatki by oddać nasze złotówki) powinno zostać tylko szkolnictwo wyższe (tak zrobiono na Węgrzech). Dla pozostałych szczebli oświaty formę pośrednią stanowiłby bony oświatowe o których mówi się od 10 lat. Polska może nie mieć pieniędzy na reformę służby zdrowia , ale na oświaty , warto sprzedać te worki ryżu...

[Od redakcji: List reprezentuje prywatną opinię autora. Zapraszamy do dyskusji na łamach serwisu Patriota.pl.]

[Aktualności] [Współczesność] [Dzieje] [Kultura] [Wiara] [Hobby]
(c) 2000-2009 Patriota.pl. Wszelkie przedruki za zgodą redakcji.

Profesjonalne statystyki odwiedzin